Preot Florin Călugăru

Preoți slujitori August 10, 2022

Părintele Florin-Aurel Călugăru s-a născut în orașul Hărlău, în data de 3 martie 1980, într-o familie de buni creștini, Aurel și Doina Călugăru. A deprins încă de mic de la părinții săi reperele morale și duhovnicești ale vieții bineplăcute lui Dumnezeu.

Atracția deosebită pentru cele sfinte i-a îndrumat pașii către studiile teologice, urmând între anii 1996-2001 cursurile Seminarului Teologic „Sf. Gheorghe” din Botoșani, iar între anii 2001-2006, cursurile Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași, obținând licența prin lucrarea „Oastea Domnului - mijloace de pastorație”. Între anii 2014-2016 a urmat și cursurile de masterat la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Anul 2001 a fost un an binecuvântat pentru părintele Florin-Aurel, căci pe lângă admiterea la facultate, i-a adus și întemeierea unei familii, împreună cu soția sa Ramona, dar și repartizarea în parohia Iazu Nou, com. Șipote, jud. Iași, Protopopiatul Hârlău, unde a desfășurat o frumoasă activitate pe parcursul a două decenii de slujire preoțească. Aprecierea lucrării sale în parohie s-a reflectat în promovarea, între anii 2010-2015, ca membru în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Iaşilor, iar din anul 2015 până în august 2022, funcționând și ca Secretar eparhial la Arhiepiscopia Iașilor.

Părintele Florin-Aurel este dăruit de Dumnezeu cu o familie frumoasă. Împreună cu doamna preoteasă Ramona au adus pe lume patru copii: Dumitrița, Daria, Sofia și Nicolae.

Secretariat: 0740 636012

Citește alte articole despre: protopop, preot